Medycyna regeneracyjna, choć stosunkowo nowa, zyskuje coraz większą popularność. Nic dziwnego, terapia komórkami macierzystymi oraz metoda CGF to wyjątkowo skuteczna i tak naprawdę jedna z najbezpieczniejszych terapii. Wykorzystuje ona komórki macierzyste oraz czynniki wzrostu, pobrane z krwi pacjenta. Dzięki temu efekt odmładzania skóry jest wyraźnie widoczny ,naturalny i długotrwały.
Wskazania do zabiegu
Zabieg terapii komórkami macierzystymi i czynnikami wzrostu CGF znajduje zastosowanie w profilaktyce przeciwstarzeniowej – jest polecany jako doskonała rewitalizacja skóry twarzy, szyi, rąk oraz dekoltu. Polecany jest także osobom, które zmagają się problemami takimi jak:
- wypadanie włosów
- zmarszczki oraz wiotka skóra twarzy i ciała
- są po zabiegu przeszczepu tłuszczu oraz włosów (CGF zwiększa przeżywalność przeszczepu)
Warto wiedzieć, że terapia CGF zastosowana razem z innymi zabiegami medycyny estetycznej – takimi jak: wypełnienia, peelingi chemiczne, karboksyterapii czy zabiegi laserowe, znacznie zwiększa ich skuteczność.
Zastosowana technologia
Terapia komórkami macierzystymi i czynnikami wzrostu CGF to bardzo nowatorski proces przetwarzania krwi i wyodrębniania z niej silnie skoncentrowanego osocza, zawierającego cenne komórki macierzyste CD34+ oraz skoncentrowane czynniki wzrostu. Proces ten zachodzi w specjalnym urządzeniu – separatorze komórkowym.
Czym są komórki CD34+?
Komórki macierzyste CD34+ zawierają szereg czynników wzrostu. To właśnie dzięki nim uzyskujemy bardzo naturalne efekty odmłodzenia, rewitalizacji oraz poprawę ogólnej kondycji skóry. To dlatego, że komórki CD34+:
- odpowiadają za pobudzenie fibroblastów do produkcji kolagenu,
- aktywują mikrokrążenie w skórze,
- stymulują podziały warstwy naskórka,
- wygładzają go i spłycają zmarszczki.
- regulują także wydzielanie kolagenazy i syntezę kolagenu, a także pobudzają wzrost i różnicowanie komórek.
Co ciekawe, terapię CGF z powodzeniem stosuje się nie tylko w medycynie estetycznej, ale także medycynie sportowej, ortopedii, chirurgii naczyniowej, chirurgii ogólnej, neurochirurgii.
Przebieg zabiegu
Terapia komórkami macierzystymi i czynnikami wzrostu CGF przebiega etapami:
1. Pierwszym etapem zabiegu jest pobranie krwi od pacjenta.
2. Następnie krew jest odwirowana w specjalnym separatorze komórkowym – to kluczowy moment w przebiegu terapii. W tym właśnie momencie zostają wyodrębnione komórki macierzyste i czynniki wzrostu.
3. Kiedy mamy już przygotowany materiał, przystępujemy do podania go w skórę metodą mezoterapii CGF LIQUID. Uwaga! W przypadku skóry wymagającej intensywniejszej regeneracji, stosuje się CGF HARMONY. Polega ona na iniekcji komórek macierzystych i czynników wzrostu zawieszonych w żelu APAG (Activated Plasma Albumin Gel). Zapewnia to dłuższą i intensywniejszą stymulację skóry.
Możliwe skutki uboczne po zabiegu
Ponieważ metoda CGF wykorzystuje potencjał tkwiący we własnej krwi pacjenta, jest w 100% bezpieczna. Nie istnieje ryzyko alergii, powikłań i działań niepożądanych. Tak naprawdę nie jest wymagana rekonwalescencja i można wrócić do aktywności wkrótce po jego przeprowadzeniu. Zaraz po zabiegu mogą tylko wystąpić niewielkie siniaki. Znikają one jednak po kilku dniach. Jeśli chodzi o zalecenia, około 2 tygodnie od zabiegu należy chronić skórę przed promieniowaniem UV.
Metoda CGF w pigułce – co warto o niej wiedzieć
• jest bezpiecznym, w 100% biokompatybilnym produktem
• nie powoduje alergii
• udokumentowane badania kliniczne od 2006 r. – kilkadziesiąt badań klinicznych
• zarejestrowany do iniekcji CE, FDA
• kontrolowany proces uwalniania GF (Fibryna, Activated Plasma Albumin Gel)
• udowodniona obecność komórek macierzystych CD34+ w warstwie osocza
• wysoka koncentracja płytek
Składniki aktywne: wyizolowane z krwi pacjenta hematopoetyczne komórki macierzyste CD34+.
PRZECIWWSKAZANIAWSKAZANIA
- wypadanie włosów
- zmarszczki oraz wiotka skóra twarzy i ciała
- osoby po zabiegu przeszczepu tłuszczu oraz włosów (CGF zwiększa przeżywalność przeszczepu)
Zabieg jest w pełni bezpieczny, natomiast istnieją czynniki, które wykluczają jego przeprowadzenie. Standardowymi przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu jest ciąża i karmienie piersią. Ponadto zabiegowi nie mogą się poddać osoby, które mają:
- choroby krwi
- nowotwory
- czynne infekcje
Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest także przyjmowanie leków wydłużających czas krwawienia (np. aspiryna, NLPZ) oraz terapia doustnymi antybiotykami i retinoidami.