Wydzielanie potu jest naturalnym procesem, który towarzyszy każdemu człowiekowi. Pozwala nam zachować odpowiednią temperaturę ciała, a także pozbyć się toksyn z organizmu.
Nadmierna aktywność gruczołów potowych, może skutecznie obniżyć komfort życia. Skutecznym sposobem na walkę z nadmierną potliwością jest zastosowanie toksyny botulinowej.
Leczenie nadpotliwości botoxem
Jedną z najskuteczniejszych metod na pozbycie się problemu nadmiernej potliwości jest zabieg z użyciem botox-u. Pozwala on zniwelować nadpotliwość na wiele miesięcy i znacząco poprawić jakość życia. Wstrzyknięcie toksyny botulinowej hamuje wydzielanie acetylocholiny z zakończeń nerwowych, prowadząc do zablokowania wydzielania potu.
Dla kogo?
Leczenie nadmiernej potliwości z wykorzystaniem botoxu, zalecane jest osobom, które zmagają się z nadmiernym wydzielaniem potu, odczuwając przy tym znaczny dyskomfort. Stosowany jest w przypadku niepowodzenia dotychczasowych terapii zmagania się z nadpotliwością.
Przeciwwskazania
- ciąża i okres karmienia piersią,
- nadwrażliwość na składniki preparatu,
- infekcje w miejscu planowanego podania preparatu,
- zaburzenia mięśniowo-neurologiczne,
- jednoczesne stosowanie niektórych leków,
- zaburzenia krzepnięcia krwi.
Na czym polega zabieg?
Zabieg botoksu polega na wprowadzaniu preparatu za pomocą bardzo cienkiej igły. Zastrzykom poddawane są miejsca o zwiększonej aktywności gruczołów potowych u danego pacjenta, jak: stopy, dłonie, pachy, twarz, czy głowa. W celu uniknięcia dolegliwości bólowych stosowane jest znieczulenie miejscowe. Zabieg trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.
Efekty w leczeniu nadmiernej potliwości
Pełne działanie botoksu w walce z nadpotliwością można zauważyć już po 3-10 dniach. Wystąpienie obrzęku i zaczerwienienia jest zjawiskiem normalnym i mija samoistnie po kilku dobach po zabiegu.
Efekty leczenia utrzymują się zwykle do 6 miesięcy. Po kilkakrotnym zastosowaniu zabiegu, można zauważyć wydłużenie działania preparatu. Na skrócenie czasu działania botoxu lub jego osłabienie, mogą mieć wpływ również czynniki, takie jak: zabiegi z wykorzystaniem fal radiowym, głębokiej podczerwieni oraz lasera.